POPOVIĆ, C. DRAGUTIN - ŠOĆA (Lipnički Šor, Šabac, 1919 - Beograd, 2008.),. diplomirani mašinski inženjer, redovni profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu. Gimnaziju je završio u Šapcu Studije mašinstva upisao 1945. godine na Tehničkom fakultetu u a završio 1950. godine na Mašinskom fakultetu u Beogradu kao prvi diplomirani inženjer prve posleratne generacije.
Jula meseca 1949, kao student IV godine, počeo, je da radi u grupi prof. Valerijana Markovića na projektovanju i konstruisanju mašina i uređaja za mehanizaciju za potrebe izgradnje prvih hidrocentrala u našoj zemlji (HE Zvornik, Jablanica, Međuvršje).
Septembra 1950. godine izabran je asistent Mašinskog fakulteta u Beogradu. Za docenta je izabran 1960., za vanrednog profesora 1965., a za redovnog profesora 1971. godine. Predavao je na redovnim studijama više predmeta: Fabrička postrojenja, Transportni uređaji, Čelične konstrukcije, Konstrukcije i proračun aparata i mašina za mehaničke i hidromehaničke operacije, na mašinskim fakultetima u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, i odeljenjima Mašinskog fakulteta u Kraljevu i Užicu.
Na poslediplomskim studijama predavao je: Metode u projektovanju složenih sistema, Teoriju projektovanja, Tehnološka predviđanja na mašinskim fakultetima u Beogradu, FTN u Novom Sadu i Mostaru. Zajedno sa prof. Jovanom Šelom, osnivač je grupe za Procesnu tehniku u nastavi na Mašinskom fakultetu u Beogradu i utemeljivač više nastavnih disciplina u toj oblasti. Bio je mentor pri izradi 6 magistarskih i 7 doktorskih radova. Bio je prodekan i dekan Mašinskog fakulteta u Beogradu u periodu od 1967 do 1977. godine.
Pored rada u visokoškolskom obrazovanju i nauci, neposredno je bio aktivan u struci: radio je kao šef konstrukcionog biroa i tehnički savetnik u preduzeću „Termoelektro” (kasnije „Minel"), kao i za druge proizvodne i projektne organizacije. Učestvovao u osnivanju novih fakulteta i odeljenja. Utemeljivač je odseka za procesnu tehniku n Mašinskom fakultetu u Beogradu. Bio je predsednik Izvršnog odbora Republičke Zajednice nauke, član radne grupe za univerzitetska istraživanja u Komitetu za Nauku i tehnologiju OECD-a.
Objavio 2 udžbenika, 2 pisana predavanja za poslediplomske studije i preko 180 naučnih i stručnih radova; u tome preko 70 realizovanih projekata i konstrukcija za mehanizaciju transporta i procesnu tehniku. Organizator i učesnik brojnih naučnih i stručnih kongresa i konferencija. Proveo školsku godinu na TVŠ u Darmštatu (1953-54) i posetio više poznatih fakulteta u Evropi i SAD. Bio je predsednik Izvršnog odbora Republičke Zajednice nauke, član radne grupe za univerzitetska istraživanja u Komitetu za Nauku i tehnologiju OECD-a.
Najveći deo istraživanja posvetio razvoju Projektovanja kao posebne naučne i nastavne discipline i primeni sistemske metodologije u projektovanju. Vodio izradu Strategije razvoja mašinogradnje i radio na izradi Strategije Naučno-tehnološkog razvoja Srbije. Za stvaralački doprinos razvoju visokoškolske nastave i nauke u mašinstvu i afirmaciji naučnoistraživačko^ rada Mašinskog fakulteta i saradnje s privredom, dobio brojne plakete, povelje, Orden rada sa Crvenom Zastavom i počasni doktorat Univerziteta u Nišu i Univerziteta u Beogradu 1991. godine. Preminuo je i sahranjen u Beogradu 2008. godine.
Izvod iz bibliografije prof. D. Popovića:
Projekti: